Deti a lezenie

Prečo by sme sa báli na Súľovské skaly?

Čo od detí vyžaduje a z čoho deti ťažia?

Nebojte sa! Vaše deti nebudeme hneď posielať do ťažkého terénu, skôr sa tu zameriame na pozitívne aspekty lezenia na deti. 
Po prvé: nemusíte sa báť! Správne vykonávaná horolezecká aktivita nepatrí k extrémne rizikovým športom, ale ku zdravému a v porovnaní s inými športami k pomerne bezpečnému športu.  Lezenie môžete vykonávať v niekoľkých variantoch, od nenáročného lezenia pre zábavu až po športové horolezectvo
A ani v horolezeckom parku sa nemusíte obávať najhoršieho, pretože tu sú (nie len deti) bezpečne istené a zaistené. Stačí sa zavesiť a hurá nahor!

Pozitívne aspekty lezenia:
  • tréning rovnováhy, koordinácia a senzorická integrácia (spájanie niekoľkých zmyslových vnemov)
  • trénuje silu a pohyblivosť
  • tréning pozornosti, sústredenosti, fokusu
  • vylepšuje schopnosť plánovania
  • nárast sebavedomia
  • učí zodpovednosti a spoľahnutiu sa na lezeckého partnera
  • napomáha „umeniu“ čeliť strachu 
A nezabudnime na možnosť priblíženia sa k prírode a nadobudnutia potreby ju chrániť!

Teraz  ale zostaneme pri pozitívnych psychologických aspektoch lezenia a pozrieme sa, čo všetko deťom môže táto športová aktivita priniesť.
V magazíne „Přátelé přírody“  „friends“ sú vymenováne štyri základné pricípy

Princíp individuality


Individualita je uvedomenie si  významu svojej jedinečnosti, ktorú  by malo vnímať každé dieťa.
A to so svojimi silnými i slabšími stránkami, so svojimi záujmami, pričom v popredí by mali stáť vždy malé osobné  pokroky; chráňte sa porovnávania s inými deťmi.
A úplne normálne je, že sa deti nevyvíjajú stále smerom vpred, ale pred začatím novej fázy sa z dôvodu upevnenia znalostí a získania istoty vracajú do predchádzajúceho vývojového stupňa.Princíp nezávislosti


Nezávislosť alebo tiež samo rozhodovanie spočíva v horolezectve v tom, že každé dieťa môže samo určiť, ako vysoko polezie a kedy chce byť spustené naspäť na zem. Splnenie úlohu vlastnými silami znamená pre detskú autonómiu  a samostatnosť dospievajúceho jedinca neuveriteľný pokrok.
Pri  horolezectve preberá samo dieťa zodpovednosť, uskutočňuje rozhodnutia a poznáva tak, čo je nezávislosť. A na čo je možné byť právom pyšný.


Princíp "zdravej" motivácie


Zdravá motivácia znamená, že deti sú pri lezení len minimálne a veľmi „premyslene“ motivované.
V žiadnom prípade nesmiete prílišným tlakom vybudovať u detí stavy strachu a úzkosti. Pretože radosť urobí len to, čo je možné realisticky zvládnuť. A ak deti pochválime, keď  niečo krásne zvládli, potom tým zvýšime ich sebavedomie a vezmeme im strach z chýb a neúspechu. Ak sa dieťa dostane k ťažšie zvládnutejšiemu miestu na stene, potom je samozrejme potrebné, aby mu dospelý v obmedzenej miere pomohol s nájdením riešenia pri  zvládnutí  tohto úseku. Pre deti je veľmi dobré, keď sa môžu sami podieľať na nájdení  riešenia, dospelý  síce z časti pomôže, ale dieťa nájde konečné riešenie. Preto sa tu riadime heslom: Tak málo pomoci, ako je možné - len toľko, koľko je naozaj nutné

Princíp radosti


Tento princíp je snáď ten najdôležitejší. Pre dospelú osobu je úspech často spájaný s dosiahnutím vytýčeného, často i vysoko položeného cieľa. Pre deti je ale väčšinou zábavnejšie, visieť a hojdať sa chvíľu na jednom mieste alebo vyliezť párkrát za sebou do výšky niekoľko metrov. Všetkého s mierou a tu ešte platí, že s individuálnou mierou každého dieťaťa. Tak, aby dieťa nestratilo chuť a radosť z lezenia a mohlo naďalej objavovať a hľadať  a uplatniť svojho dobrodružného ducha.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Turistika s deťmi
Turistika s deťmi
Každé dieťa je iné a hlavne nie je dospelá osoba! Tu si môžete prečítať najdôležitejšie body, na ktoré je treba dbať pri plánovaní turistického výstupu s deťmi
Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi
Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi
Tu sa dozviete, čo je potrebné vedieť pri nákupe obuvi na turistiku.
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
Turistika je dobrá pre zdravie, pre spoločné vnímanie a uvedomenie si prírody - tak to vidí Rakúsky alpský zväz, ktorý odporúča dodržovať desatoro pravidiel pre bezpečnú turistiku.
nach oben