Jazdiť na bicykli môžete celý rok

Tipy pre výber ideálnej zimnej cyklistickej bundy

Zimné cyklistické bundy sú naozjastný majstri textilného umenia. Musia totiž spĺňať najvyššie možné požiadavky, medzi ktoré patrí ako prvé kontrolovaný odvod potu a vlhkosti zvnútra smerom von, ďalej musia chrániť pred vlhkom a dažďom. A samozrejme musia dostatočne hriať a chrániť pred vetrom. Tu vsádzajú výrobcovia cyklistického oblečenia na najrôznejšie koncepty dvojvrstvových, alebo trojvrstvových materiálov. S pomocou flexibilných materiálov je možné dosiahnuť pohodlné stryhy, čo je práve v cyklistické obzvlášť dôležité.

Ochrana pred vlhkosťou

Pretože voda je dobrý tepelný vodič, ale napr. oproti vzduchu veľmi zlý tepelný izolant, stane sa z premočeného oblečenia tzv. tepelný most, ktorý spôsobí rýchly únik tepla. V mokrom oblečení stráca telo svoju teplotu až 20-krát rýchlejšie!
Preto odporúčame kvalitné modely s vodeodolnou membránou, ktorá je súčasne priedušná. Vodný stĺpce zimnej cyklistickej bundy by mal mať min. 10.000 mm a dobrú hodnotu MTVR (Moisture Vapor Transmission Rate) poskytujúci informácie o tom, koľko vodnej pary prenikne membránou po dobu 24 hod. v cyklistickom športe sa odvďačili ľahké dvojvrstvové konštrukcie búnd, tzv. "light-weight" bundy, pričom modely na mountainbike môžu disponovať taktiež trojvrstvovou konštrukciou a môžu byť kľudne aj robustnejšie.

Ochrana proti vetru

Ochrana pred vetrom je extrémne dôležitá z dvoch dôvodov: prvým je ten, že sa pri jazde na bicykli vetru jednoducho nevyhnete a druhým dôvodom je tzv. Windchill efekt. Ten funguje nasledovne: medzi oblečením a pokožkou sa vytvárajú molekule teplého vzduchu, pričom vás táto vrstva hreje. Keď ale fúka studený vietor, je táto ohriatá vrstva nahradená studeným vzduchom a Vám začne byť zima. A to potom telo vonkajšiu teplotu +2° C vníma ako -11° C. Hustotu toku vetra je tiež možné zmerať - tá sa udáva ako hodnota CFM. 0 znamená absolútnu vetruvzdornosť, 20 naopak nulovú ochranu proti vetru. Túto výzvu je možné zvládnuť buď s pomocou veľmi pevne šitého materiálu, alebo s mikrofázou alebo s tzv. sendvičovými materiálmi s membránou (tie garantujú absolútnu nepriepustnosť). Mikrovlákna prepožičiavajú textíliám čiastočnú ventiláciu a pri husto tkaných materiáloch rozhoduje o ochrane to, ako sú spojené osnova a útek.

Ochrana proti chladu

Proti chladu pomôže jedine izolácia. Problematické je ale to, že je prirodzeným nepriateľom priedušnosti a preto je dôležité, nájsť ten správny pomer. Cyklista, ktorý ide "hardcore", ktorý ide rýchlo a dostane sa tak rýchlo na "správnu" teplotu, potrebuje relatívne málo izolácie. Naopak mountainbiker, ktorý ide pomalšie a zdoláva kopce - u toho to už vyzerá inak. V zimnom období ale siahne väčšina cyklistov k trojvrstvovým bundám, ktoré ideálne chránia proti chladu. Tu hreje ako druhá vrstva tradičný fleece (napr. z vlny Merino). Ako vonkajšia - 1. vrstva - zohráva často hlavnú úlohu softshell spolu s vetruvzdornou membránou. Tieto dve vrstvy v jednej garantujú súčasne teplo a ochranu proti vetru.

Cibuľový systém vrstvenia oblečenia a ďalšie tipy

Čo sa týka oblečenia pod bundou, tu odporúčame obliecť viac vrstiev, pričom prvá tvorí funkčnú spodnú bielizeň. Úlohou prvej vrstvy je transportovať vlhkosť a pot smerom od tela. Tričká z umelých vlákien by mali priliehať k telu u vlnených tričiek zvoľte volnejšiu veľkosť. Hlavne sa vyhnite bavlne, kde sa hromadí vlhkosť medzi jej vláknami. Druhá vrstva oblečenia potom musí hriať a izolovať teplo. Ale vráťme sa k bundám. Ďalšími špecifickými detailmi cyklistických búnd sú: predĺžená chrbtová časť s protišmykovým zakončením a límec, ktorý je vpredu vyšší ako vzadu, aby pod bundu neprenikol studený vzduch. Priliehavý strih a kapucňa, ktorú je možné stiahnúť, sú rovnako vhodné a niektoré bundy dnes disponujú dokonca integrovanými nátepníkmi, ktoré pevne priliehajú k zápästiu a siahajú až k dlaniam. A pretože sa v zime skôr stmieva - nezabudnite na reflexné elementy!

Čo by vás mohlo zaujímať:

Cyklistické prilby
Cyklistické prilby
Na čo treba dbať pri nákupe cyklistickej prilby, prečo je dôležité, aby prilba pevne sedela a aké existujú druhy konštrukcií prílb
O elektrobicykloch
O elektrobicykloch
Ako funguje elektrobike? Aká batéria, aký motor a aký druh bicykla je pre mňa najvhodnejší? Ako ďaleko môžem ísť a ako rýchlo? Tu sa dozviete, ktorý elektrobike je pre vaše účely najvhodnější a navyše ďalšie dôležité informácie
Veľkosti horských bicyklov alebo koľko palcov?
Veľkosti horských bicyklov alebo koľko palcov?
26,27,5 alebo 29 palcov? Aká veľkosť je pre váš horský bicykel najlepšia, sa dozviete po porovnaní výhod a nevýhod jednotlivých veľkostí
nach oben