Rady a tipy pre kúpu detského bicykla

Čo je treba brať do úvahy

Keď deti prvýkrát opustia domov na "skutočnom" bicykli, potom by to malo byť na takom, ktoré ich bude naozaj aj "baviť". Samozrejme musí byť predovšetkým aj bezpečným spoločníkom!

Výška rámu

Zhruba od 6 rokov treba začať uvažovať nad „skutočným“ bicyklom, teda preč s odrážadlom, s balančnými kolieskami, lebo v cca. 6 roku života je u detí vyvinutá koordinácia a stabilita natoľko dobre, že si poradia aj s „plnohodnotným“ bicyklom s prehadzovačkou a s 20“ príp. 24“ palcovým bicyklom a zvládnu zvládnu používanie voľnobežných a čeľusťových bŕzd. Tvar a veľkosť bicykla musí presne zodpovedať výške a veku dieťaťa, pričom tu hrá najdôležitejšiu úlohu výška rámu. Tu slúži pre výpočet dĺžka kroku a predovšetkým u prvého bicykla je dôležité, aby dieťa sediace v sedle dosiahlo oboma nohami súčasne na zem. Preto musí byť najnižšia možná výška rámu iba o niečo málo vyššia ako zmeraná dĺžka kroku. Práve u začiatočníkov odporúčame pokiaľ možno vzpriamenú sediacu pozíciu, ktorá uľahčuje stabilitu, držanie rovnováhy a umožňuje deťom lepší rozhľad.

Prehľad veľkostí bicyklov podľa veku dieťaťa

Nižšie uvedené hodnoty sú iba orientačné. Veľkosť bicykla sa riadi výškou a hmotnosťou dieťaťa a je ju preto nutné určiť individuálne.

 Vek od
2 rokov
3 rokov
4 rokov 5 rokov 6 rokov 7 rokov 8 rokov 9 rokov
 Trojkolka


         
 Odrážadlo       
 Kolobežka  


 Bicykel 12''
 

         
 Bicykel 16/18''
 

 
 Bicykel 20''
      
 Bicykel 24''
               

Konštrukcia rámu & "rastúci" rám

Vďaka premyslenej geometrii rámu bicykla je možné docieliť „rast“ bicykla a to aspoň po dobu troch až štyroch rokov. Ale úlohu nezohráva samozrejme iba výška rámu. Taktiež druh konštrukcie je dôležitým argumentom vo veci bezpečnosti. Hlavný rám (príp. horný rám) by mal byť u prvého bicykla hlboko posadený a umožniť tak ľahké nastupovanie a vystupovanie z bicykla, čím je redukované nebezpečenstvo poranenia brucha a rozkroku pri páde dieťaťa.

Hmotnosť dieťaťa a bicykla

Otázka týkajúca sa hmotnosti bicykla je občas prehliadaná, ale ak si zoberieme do úvahy, že už taká „rozumná“ hmotnosť bicykla 12 kg je zhruba polovica hmotnosti dieťaťa, čo by u dospelej osoby vážiacej 60-80 kg znamenalo bicykel o hmotnosti 40 kg, potom už si dokážete isto predstaviť, s čím také dieťa musí pri jazde zápasiť. Preto tu môžete s čistým svedomím vynechať napr. ťažké odpružené vidlice, ktoré u detí v tomto veku nehrajú dôležitú úlohu a nepredstavujú v ich prípade ani väčší komfort.

Prehadzovač a radenie

Deti okolo 6,7 rokov si už taktiež dokážu poradiť s prehadzovačkou. Prvá prehadzovačka (menič) mávajú bicykle s 20“ pričom dbajte na to, aby bicykle mal max. 5 prevodov, viac deti v tomto veku rozhodne nepotrebujú. Bicykle s 20“ majú už volnobežný náboj a pákové (čeľusťové) rzdy. Tu uprednostňujte prehadzovačku s otočnou rukoväťou, tento spôsob prehadzovania totiž podporuje intuitívne nastavenie a prispôsobenie sa aktuálnej situácii. Špeciálna detská prehadzovačka funguje ľahšie a s menším vynaložením síl, než u modelov ako dospelých.

Brzdy

Pretože detské ruky sú samozrejme menšie ako ruky dospelých ľudí, sú detské bicykle vybavené nastaviteľnými brzdovými pákami, ktoré je možné nastaviť podľa dĺžky rúk. Bicykel pre predškolské deti je vybavený tzv. torpédom, čo je voľnobežný náboj s protišlapacou brzdou. Naopak u detí školského veku je už povinné, aby bol bicykel vybavený dvoma na sebe nezávislými brzdami: a síce prednou čeľusťovou brzdou (V-Brake alebo Cantilever) a zadnou protišlapacou nábojovou brzdou. Posledné dôležité veci sú pedále, ktoré by nemali kĺzať a samozrejme svetlá (predné odrazky bielej farby, zadné odrazky oranžovej farby, oranžové odrazky na pedáloch, na výpletoch oboch kolies potom najmenej jedna bočná odrazka a pri zlej viditeľnosti je povinné predné osvietenie s bielym svetlom).

Rozdiely medzi bicyklami pre deti a dospelých

To, že detský bicykel je cenovo často porovnateľný s modelmi pre dospelých, je dané hlavnými súčiastkami, ktoré sú rovnaké, ibaže menšie. Tu je dôležité, aby boli robustné, funkčné a ľahko ovládateľné. Na detskom bicykli by nemalo byť ničoho menej, iba v menšej forme. Niekoľko príkladov: namiesto 170 mm kľuky potrebujú deti kľuku s cca. 130 mm, šírka riadítok je u detí o cca. 10 cm kratšia apod. Ďalšou zmysluplnou vecou je guľaté zakončenie riadítok (alebo zátky) tzn. že voľné konce riadítok musia mať hrany buď obalené, alebo aspoň zakrivené, aby sa dieťa pri páde neporanilo.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Jazdiť na bicykli môžete celý rok
Jazdiť na bicykli môžete celý rok
Od tej doby, čo na trhu nájdeme špeciálne cyklistické bundy pre chladnejšie dni, je so zimnou prestávkou definitívne koniec. Preto sa spoločne podívame, ako taká zimná cyklistická bunda hreje
Cyklistické prilby
Cyklistické prilby
Na čo treba dbať pri nákupe cyklistickej prilby, prečo je dôležité, aby prilba pevne sedela a aké existujú druhy konštrukcií prílb
O elektrobicykloch
O elektrobicykloch
Ako funguje elektrobike? Aká batéria, aký motor a aký druh bicykla je pre mňa najvhodnejší? Ako ďaleko môžem ísť a ako rýchlo? Tu sa dozviete, ktorý elektrobike je pre vaše účely najvhodnější a navyše ďalšie dôležité informácie
nach oben