Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi

Ako zvoliť ten správný druh turistickej obuvi

Predavač v predajni Vám v mnohom poradí. Pred návštevou predajne so športovým tovarom si ujasnite, akú obuv hľadáte – tzn. pre akú formu turistiky a pre aký stupeň obtiažnosti.  

Ponuka je široká a siaha od obuvi na náročnejšie prechádzky, cez trekkingovú obuv na jednodenné výlety až po obuv do vysokohorského terénu. Podľa týchto kritérií Vám odborník v predajni doporučí obuv s potrebnou stabilitou v oblasti päty, s dostatočnou šírkou v oblasti  prstových kĺbov (tam, kde se noha pri chôdzi ohýba), so správne zvolenou výškou nártu a vhodným polstrovaním.  

Okrem toho je potrebné vziať v úvahu niekoľko základných pravidiel.

Výber správnej veľkosti: abyste mali vždy dostatok priestoru!

Kdo zažil, aké to je, keď na výlete tlačia topánky (a nie je žiadnej záchrany), ten vie, o čom je reč. Tu sa i malý malíček môže zmeniť v obrovský problém. A keď noha navyše opuchne a zväčší sa jej objem, máte o starosť a bolesť viac. Pri nákupe obuvi preto dbajte na to, aby ste mali – samozrejme pri „oddýchnutých”  nohách – v predu cca. 1 cm voľný priestor.  Nezabudnite si so sebou vziať na skúšku špeciálne ponožky na turistiku.

Nieco o podrážkach

Podrážka predstavuje jedno z hlavných kritérií pri výbere ideálnej turistickej obuvi. V zásade platí: čím ťažší terén, tým hrubšia a profilovanejšia podrážka. Stabilný  vonkajší okraj podrážky pritom podporuje optimálny došlap. Nemenej dôležitá je medzipodrážka, ktorá svojou elasticitou tlmí silu nárazu a šetrí pri dlhých túrach celý telesný aparát. Kvalitná obuv sa vyznačuje vždy taktiež TOP podrážkou! Tzn. vysoký podiel gumy a len malý podiel umelej hmoty. Protože umelohmotné podrážky pri chladných teplotách stvrdnú a šmýkajú sa. Profilová podrážka z gumy alebo z mixov gúm garantuje vďaka vlastnostiam ako trvanlivosť, odolnosť a hrubosť zaručenú priľnavosť k povrchu (tzv. grip).

Nižšia forma alebo členkové?

Prevedenie a oporná funkcia obuvi sú hlavnými kritériami pri výbere vhodného modelu. Tu je rozhodujúca výška a pevnosť obuvi v oblasti nártu garantujúca dostatočnú ochranu členku. Vyššia členková forma, ale sama o sebe nestačí. Oblasť nártu musí být stabilná, ale na druhej strane poddajná, aby sa netvorily otlaky. Vyšší nárt musí zabrániť vyvrtnutiu nohy, preto túto obuv využijete napr. i na lesných cestách.
Kvalitné šnurovanie vďaka optimálnej fixácii päty zabráni pri zostupe narážaniu prstov na špičku obuvi. Tu sú ideálne kovové putká s kĺbovým – pohyblivým –riešením.

Špeciálna stielka

Že nevhodne zvolená obuv spôsobuje odreniny, otlaky, pľuzgiere apod. – to vie aj malé dieťa. K týmto problémom sa ale rýchlo pripojí ďalší nevítaný hosť - únava. Nohy sa totiž snažia vyrovnať s nerovným povrchom a ak neposkytuje konštrukcia obuvi a podrážka žiadnu alebo nedostatečnú oporu, príde čoskoro únava. Správne, kvalitné  vložky do topánok zabraňujú predčasnému pocitu únavy, protože optimálne podporujú prácu svalsva a šliach dolných končatín.

Detská turistická obuv

Nohy našich najmenších sú obzvlášť chúlostivé. Preto detská turistická obuv musí byť mäkká, robustná, flexibilná, oderuvzdorná a navyše multifunkčná. 
Pri výbere dbajte na týchto 6 základných pravidiel:
  1. Vyberatelná vložka pre príjemné a optimálne prispôsobenie
  2. Mäkké polstrovanie päty a špičky poskytuje potrebný komfort aj stabilitu
  3. Špeciálna detská podrážka garantuje viac miesta v oblasti prstov
  4. Profilová podrážka s mäkkou tlmiacou vložkou dodá obuvi stabilitu a zaistí bezpečnú chôdzu v teréne
  5. Ochrana paty a špičky z gumy nebo kůže pro delší životnost a oděruvzdornost obuvi
  6. Reflexné elementy slúžia pre lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť

Multifunkčná "allround" turistická obuv do každého terénu

Ak sa nemôžete rozhodúť ani pre jednu variantu turistickej obuvi, potom vám doporučujeme zvoliť "allround" turistické topánky, ktoré spájajú všetky dôležité vlastnosti tak, aby mohli užívateľa podporiť v každom teréne.

Allround turistickú obuv charakterizuje dobrý "odpich", pohodlné prevedenie, dobrá stabilita, dostatočná flexibilita a postranná stabilita rovnako ako precízna podrážka pre horolezecké aktivity. Samozrejmosťou týchto univerzálok je vodeodolnosť a protisklzové prevedenie

Aby táto obuv poskytovala dostatočnú stabilitu a chránila pred vyvrtnutím členku, je vybavená podrážkou s veľkou torznou pevnosťou (pevnost pri ohybe), pričom o dobrú stabilitu sa navyše postará anatomické prevedenie. Preto táto obuv nemusí presahovať členok. A preto môžu taktiež "Low-Cut" modely ponúkať dostatočnú stabilitu a skvelý komfort.

Podrážky týchto multitopánok umožňujú navyše vďaka viacvrstvovej konštrukcií prirodzený priebeh pohybu pri maximálnej priľnavosti k povrchu (grip), a to na skutočne každom povrchu!

A pretože má každá noha iný tvar, musí sa táto obuv čo najlepšie prispôsobiť tvaru nôh užívateľa. Čo sa podarí najľahšie pomocou týchto dvoch malých trikov:
  1. Šnurovanie: s pomocou šnurovania je možné prispôsobiť obuv nie len na nohu užívateľa, ale taktiež na terén a síce rôzne pevným zašnurovaním jednotlivých zón. 
  2. Vyberateľná vložka: so správnou vložkou je možné optimalizovať a zvýšiť komfort a vyrovnať rozdiely napr. u plochých nôh alebo naopak u vysokej klenby.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Turistika s deťmi
Turistika s deťmi
Každé dieťa je iné a hlavne nie je dospelá osoba! Tu si môžete prečítať najdôležitejšie body, na ktoré je treba dbať pri plánovaní turistického výstupu s deťmi
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
Turistika je dobrá pre zdravie, pre spoločné vnímanie a uvedomenie si prírody - tak to vidí Rakúsky alpský zväz, ktorý odporúča dodržovať desatoro pravidiel pre bezpečnú turistiku.
Deti a lezenie
Deti a lezenie
Lezenie má na deti pozitívny vplyv, a to z viacerých dôvodov. Telo aj duša vysielajú pri lezení pozitívne reakcie. A to nie len u dospelých! Prečítajte si o pozitívnych aspektoch lezenia na našich najmenších
nach oben