Starostlivosť o turistickú obuv

6 krokov pre dlhú životnosť turistickej obuvi

O turistickú obuv je potrebné sa starať. Jedine tak ju môžete nosiť s radosťou dlhú dobu, mnoho rokov, a vydrží to, čo si od nej sľubujete pri kúpe. Prečítajte si, ako sa v 6 krokoch treba starať o vaše topánky na turistiku a predĺžiť  tak ich životnosť.

Krok 1: príprava obuvi na čistenie

Vyberte z obuvi stielku a nechajte ju vyvetrať usušiť – najlepšie voľne na vzduchu. Odstráňte z obuvi šnúrky, aby sa ochranné a čistiace prostriedky dostali aj na skryté miesta.

Krok 2: odstránenie hrubých nečistôt

Silno znečistenú obuv vyčistite kefkou a teplou vodou. Môžete použiť aj špeciálny prostriedok na obuv na odstránenie hrubých nečistôt. V regiónoch s veľkým obsahom vápnika vo vode odporúčame čistenie destilovanou vodou (napr. vodou zo sušičky).

Krok 3: impregnácia turistickej obuvi

Potom, čo ste z obuvi odstránili hrubé nečistoty, naneste na ešte mierne vlhkú obuv impregnačný prostriedok. V mokrom štádiu sú póry v koži ešte otvorené a impregnačný prostriedok prenikne lepšie a hlbšie do kože. Pravidelná impregnácia zabraňuje prípadne minimalizuje prienik vody a nečistôt do obuvi. Pamätajte na to, že impregnácia začína pôsobiť až ca 24 hod. po nanesení.

Krok 4: impregnácia turistickej obuvi

 V závislosti od  intenzity nosenia a terénu by ste mali vašu obuv pravidelne ošetrovať špeciálnymi ochrannými prostriedkami. Zvlášť v tom prípade, kedy  je obuv často vystavovaná extrémnemu vlhku. V tomto prípade obuv natierajte pravidelne špeciálnymi voskami na kožu prípadne voskovými emulziami. To iste platí pre obuv s membránou GORE-TEX®. Koža, která se dostáva pravidelne do kontaktu s vodou vysychá, stráca elasticitu, môžu sa začať vytvárať praskliny a pod. Naviac stráca svoj prirodzený lesk. Aby ste tomu zabránili, naneste suchou handričkou na kožu malé množstvo vosku a vyleštite ju jemnou kefkou. 

Pri používaní vosku na obuv je potrebné dbať na nasledujúce pokyny:
  • Použitie správneho vosku: klasický vosk na obuv alebo špeciálne produkty
  • Nepoužívajte tuk na kožu, ktorý by upchal póry a zabránil priedušnosti
  • Pre obuv s membránou (GORE-TEX, HIGH-TEX apod.): vosk nezahrievajte; dostal by sa príliš hlboko do kože a zabraňoval by priedušnosti obuvi
  • Voskovanie velúrovej a semišovej kože: povrch bude lesklý a tmavý; po použití špeciálnej kefy získajú velúr a semiš pôvodný vzhľad  

Krok 5: zabránenie vzniku zápachu

Nepríjemný zápach vzniká pôsobením baktéríí, ktoré sa môžu rozmnožiť  či už priamo v obuvi, ako aj v ponožkách. Pri nepríjemnom zápachu pomôže Fresh sprej (deodorant na obuv) neutralizujúci zápach. Tieto produkty poznáte okrem názvu názvu podľa príjemnej sviežej vône, naviac sú dermatologicky testované a pri pravidelnom používaní zabezpečia  trvalo príjemnú vôňu obuvi. 
Okrem toho sa vo vlhkom (spotenom) prostredí darí tiež pliesňam ako napr. dermatofytom, kvasinkám a hubám. Ktoré sa najradšej usadzujú na pokožke a nechtoch. Ak vaša turistická obuv nevonia tak, ako na začiatku, netreba ju hneď vešať na klinec!  Po prvé sa tomu dá predísť použitím obyčajného spreja s obsahom látky Clotrimazol, ktorý pôsobí antibakteriálne, ale  ponožky, štulcne apod. je možné prať na minimálne 60 °C a prípadne pridať tekutý dezinfekčný prostriedok. Druhou možnosťou  je už hore spomínaný  Fresh sprej.

Krok 6: uskladňovanie turistickej obuvi

Koženou obuv skladujte najlepšie v uzavretom plátennom obale na obuv alebo v kartóne na suchom, ale priedušnom mieste. Vyhnite sa skladovaniu v nevetraných vlhkých priestoroch – obuv by mohla chytiť pleseň. Na špeciálnom drevenom  kopyte na obuv si obuv zachová svoj tvar a ako alternatívu ju  môžete vypchať novinovým papierom. Vyhnite sa skladovaniu na zvlášť teplých miestach, na priamom slnku, v kufri auta, v blízkosti vykurovacích  telies a pod.

Čo by vás mohlo zaujímať:

Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi
Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi
Tu sa dozviete, čo je potrebné vedieť pri nákupe obuvi na turistiku.
Turistika s deťmi
Turistika s deťmi
Každé dieťa je iné a hlavne nie je dospelá osoba! Tu si môžete prečítať najdôležitejšie body, na ktoré je treba dbať pri plánovaní turistického výstupu s deťmi
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
Turistika je dobrá pre zdravie, pre spoločné vnímanie a uvedomenie si prírody - tak to vidí Rakúsky alpský zväz, ktorý odporúča dodržovať desatoro pravidiel pre bezpečnú turistiku.
nach oben