Turistika s deťmi

Nie len škola skoro volá!

Ak beriete svoje deti do prírody, potom im darujete niečo, čo ich zaručene poteší, či už na tele, tak aj na duši. Ale iba za predpokladu, že nezameníte svoje ciele s cieľmi detí, ktoré väčšinou chcú objavovať, pozorovať a nenáhliť sa len bezhlavo nahor. Keď to preženiete, budú vaše deti preťažené alebo znudené. Preto nezamieňajte enormnú pohybovú aktivitu predškolských detí, ktoré niekedy neposedia ani chvíľu, s rovnako veľkou výdržou. A v tomto veku deti samozrejme vykazujú ďalšie „nedostatky“ vo veciach koordinácie, citu pre rovnováhu a ani stavba tela u nich nie je ešte dostatočne vyvinutá tak, ako u dospelej osoby. To všetko sa zmení až okolo 14. roku dieťaťa.

Malé deti patria do nosítka

Pri turistike s malými deťmi sa nezaobídete bez detskej krosny, tzv. nosítka. A tu sa nejedná o obyčajné výrobky, ale o excelentných pomocníkov, ktorí zabránia tomu, aby netrpel oteckov  ani detský chrbát a chrbtica (mamička si môže vychutnať chvíľu v kľude). Je rovnako dôležité, aby ste sa vyhýbali klzkým a úzkym úsekom a dbajte na to, aby dieťa bolo chránené pred slnečným žiarením (praktická ochranná strieška) a pred chladom. Nezabúdajte na časté prestávky

Na trhu nájdete nepreberné množstvo produktov, preto vám doporučujeme nákup v špecializovanej predajni, kde vám obchodníci poradia s výberom správneho modelu, správneho nastavenia na chrbte a pod.

Výškové opojenie má svoju hranicu na max. 2000 m


Fakt je, že sa dieta unaví rychlejšie ako dospelý. Napriek tomu ale vo chvíľach pauzy neposedí, čo vôbec nevadí, protože aj tieto prestávky mají regeneračný účinok
Ak budete deti okrem (viacmenej zdravého) jedla a pitia zásobovať aj zaujímavými a napínavými príbehmi a vašimi skúsenosťami z prírody, potom bude prestávka v horských výšinách ešte príjemnejšia. Nie len pre deti ... 
Apropo výška. S deťmi by malo vaše výškové opojenie ustať vo výške 2000 m. Čo platí obzvlášť pri rýchlom výjazde. Deti majú jednoducho problémy s nižším tlakom vzduchu a so silným UV žiarenímtu bojujú viac ako rodičia, aj keď vám to bohužiaľ väčšinou sami neprezradia. U väčších detí potom rešpektujte max. výškovú hranici 3000 m.  
Zajímavou alternatívou k vysokohorskému terénu môže byť napt. detská ľahšia varianta istených ciest„via ferrata“.

Lezie lezie, nedá pokoj, až tam vylezie

Poznáte deti! Neposedia ani minútu! Lezenie je ideálnym športom, kde deti zapoja ako telo, tak aj hlavu a hlavne - väčšina detí ho bude milovať! 
Nech už preliezačka na záhrade alebo boulderová stena v hale alebo vonku alebo zajistená "via ferrata" – deti chcú čo najvyšie! Samozrejme, že je potreba náležité vybavenie pričom na preliezačku im postačí zdravý rozum a neprecenenie svojich lezeckých schopností. Ale u „skutočného“ lezenia to znamená vlastniť horolezecký set odpovedajúci ich veku a hmotnosti. A bez dohľadu skúsenej dospelej osoby, ktorá dbá na to, že krok detí je kratší ako ich, a ktorá predom naplánovala dĺžku trasy je možné predchádzať relatívne dobre väčšine problémov. To isté platí i pre klasické horské túry. 


Bez plánu ani krok


Pri plánovaní trasy výletu alebo výstupu nehrajú roľu len výška a stupeň obtiažnosti, ale taktiež výber miest pre odpočinok. Ako ideálne sa osvedčili lúky, les alebo voda. A chýbať nesmú už zmienené zajímavé informácie a osobné skúsenosti (podané najlepšie veselou formou), ktoré deti uvítajú s otvorenou náručou. 
A podľa motta „čo se v mladosti naučíš, v starobe  akoby  si našiel“ – výbavu nemusíte nosiť len vy! Taktiež deti zvládnu nosenie nákladu v detskom turistickom batohu s max. hmotnosťou do circa 3 kg, kam sa pohodlne vojde malá knižka, desiata alebo i obľúbený plyšák. 
  
S extrémnou vysokohorskou turistikou deťom radost neurobíte, ale na kratšiu zaujímavú túru si za niekoľko rokov určite radi spomenú. Samozrejme za predpokladu, že zažili bezstresový príjemný výlet za dodrženia našich doporučení s určite nejedným prekvapením!

Niekoľko nápadov, ako môžete deti motivovať

Deti majú ako my vlastnú hlavu a veci vidia inak ako vy. Ale je to predevším vek dieťaťa, ktorý hrá dôležitú rolu. A niekoľko málo rokov môže znamenať veľký rozdiel. Napriek tomu pre vás máme niekoľko základných pravidiel, ktoré platia pre všetky deti a budete ich ako rodičia dodržovať, môžete v deťoch radosť z turistiky prebudiť a možno uchovať až do dospelého veku.  
 • Vami naplánovaná cesta má pravdepodobne i cieľ, ale skúste sa na výlete riadiť  tým, že nie je až tak dôležité, tam čo najrýchlejšie dôjsť, ale výlet si poriadně užíť, a to každú minútu! Našli ste cestou nejakú jaskynku, vodnú prameň alebo zaujímavý strom? Potom zostaňte stáť a kochajte sa!
 • Otecko nech nezabudne na dalekohľad!: Deti budú nadšené, keď si budou môcť približiť vzdialený vrchol, zaujímavý bod či nejaké zvieratko.
 • A maminka? Ta môže deti naučiť rozpoznať zvieratá a rastliny! Vezmite so sebou staré známe "OKO" alebo iný vreckový lexikón!    
 • Kto sa nechce ani na výlete vzdať techniky, ten môže vyskúšať Geocaching a pripraviť pre deti napr. honbu za pokladom. Nezabudnite ale na povinnosť vašeho dozoru!! 
 • Výber "atraktívneho" cieľa ...  Pre niekoho je znalosť cieľa dosť podstatná a ak  ním  je napr. zrúcanina, horská chata s vyhlásenými pochúťkami alebo detské ihrisko, kde sa môžu vaše deti poriadne vyblázniť ... to všetko môže pôsobiť ako perfektná motivácia.

Dostatok prestávok, zdravej desiaty a tekutín


Čím menšie dieta, tím častejšie je potreba naplánovať prestávky. Tu platí pravidlo, že by pauzy mali tvoriť cca 50% celkového času výletu alebo túry (samozrejme i podľa náročnosti). Deti sa proste unavia rýchlejšie než vy. 
Na druhej strane sú ale zase rýchlejšie na nohách. A odpočinok u nich neznamená pokojne sedieť. Pauzy sú skôr priestorom ku hre predstavujúcu pobiehanie okolo rodičov a prieskum blízkeho okolia. Ale vždy pod  dohľadom dospelej osoby, pretože na horách je treba dávať pozor dvojnásobne! 
Ak je čas na odpočinok, potom je jednou z najpôsobivejších motivácií dobrá desiata. Dôležité sú i nápoje. Deti potrebují o dvojnásobok  tekutín  viac než dospelí. 
A extra "proviant" v podobe oblečenia navyše (čo keby začalo pršať?) je smysluplný nie len pre deti. 
Nepremokavá bunda zbaliteľná do malého objemu alebo extra pár ponožiek  – hlavné je (a deti sa na to spoliehajú), že maminka s ocinkom si zachovajú chladnú hlavu v každej situácii. 
A to ide o to ľahšie ak máte so sebou všetko potrebné a niekoľko vecí navyše pre prípad skutočnej núdze. 

Mať všetko so sebou znamená mať všetko pod kontrolou

Vo veci výbavy záleží na tom, kam idete a ako dlouho pôjdete. 
Pomocná informácia: známý horský server v raskúsku. Bergfex- doporučuje u detí pod 10 rokov maximálne 4-hodinové túry. Hovoríme teda o poldenných a maximálne celodenných výletoch. 
Ku štandardnej výbave patrí: 
   

 Proviant

 Oblečenie

 Výbava

 • dostatok tekutín: najlepšie čaj alebo slabo sladená šťava  
 • ovocie: ako napr. banán, jablko 
 • chlieb, saláma (najlepšie tvrdá) alebo syr 
 • cukríky s hroznovým cukrom        
 • rýchloschnúce 
 • priedyšné 
 • kvalitná obuv 
 • ochrana proti dažďu     
 • mini lékárnička 
 • slnečný krém 
 • vreckový nôž  
 • turistické paličky   
Čo by vás mohlo zaujímať:

Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi
Rady a tipy pri nákupe turistickej obuvi
Tu sa dozviete, čo je potrebné vedieť pri nákupe obuvi na turistiku.
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
10 pravidiel pre viac bezpečnosti na horách
Turistika je dobrá pre zdravie, pre spoločné vnímanie a uvedomenie si prírody - tak to vidí Rakúsky alpský zväz, ktorý odporúča dodržovať desatoro pravidiel pre bezpečnú turistiku.
Deti a lezenie
Deti a lezenie
Lezenie má na deti pozitívny vplyv, a to z viacerých dôvodov. Telo aj duša vysielajú pri lezení pozitívne reakcie. A to nie len u dospelých! Prečítajte si o pozitívnych aspektoch lezenia na našich najmenších
nach oben