What colour? Vyfarbite sa!!

OUTDOOR NEZNAMENÁ BYŤ LEN  VONKU,  ALE JE SYNONYMOM ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU, SLOBODY A ŽIVOTNÉHO ELÁNU. A PRÁVE TO PREZENTUJE VAŠE OBLEČENIE A HLAVNE JEHO FARBA.

What colour? Vyfarbite sa!!

Biela, biela – komu by sa nepáčila? Musíme si priznať, že na šport nie je biela farba to pravé orechové. A preto -nebojte sa ukázať svoju (obľúbenú) farbu! A nie je to len o aktuálnych módnych trendoch! Vaša NAJ farba je i otázkou osobného vkusu a momentálnej nálady.
U outdoorového športového oblečenia hrá okrem farby hlavnú rolu samozrejme funkčnosť. A tá je rok čo rok stále vyššia  a technológia prepracovanejšia „vychytanejšia“.  
Okrem toho sa našťastie viacerí z nás čoraz vracajú späť k prírode a konzument hľadá oblečenie, pri ktorom výrobcovia nezabúdajú  na našu matku Zem . Textilný priemysel reaguje tak, že vyrába svoje produkty z recyklovaných alebo recyklovateľných materiálov a v súlade s ochranou životného prostredia  a my si môžeme vyberať z množstva „zdravých“ modelov  –  búnd a topánok  z recyklovaných PET fliaš alebo z tričiek vyrobených z kávovej usadeniny  apod.

Ale ... napriek tomu sa im nevyhneme - farebným trendom 2018!

Krikľavé farby a upútať  za každú cenu? Nebuďte včerajší! V roku 2018 sa všetko točí okolo  prírody, okolo nenápadných farieb a jednofarebných neutrálnych tónov. Farba ale nezmizla úplne a nedá sa len tak ľahko  prehliadnuť na zipsoch, na lemoch rukávov, golierov, vreciek  apod.
Tzv. „clean“ trend sa dnes premieta nie len  do jedla, ale aj  do oblečenia. „clean“ však neznamená nudný, ale jednoduchý. A predsa krása je utkaná v jednoduchosti... Hodnotné, vyvážené a čisté – to je to pravé a pre prírodu „zdravé“´!
Prírodou inšpirované farby ako napr. khaki či béžová  krásne ladia s klasikou v podobe sýtej červenej alebo zelenej. Tmavé tóny ako čierna, hnedá alebo šedá pôsobia v kombinácii so slonovinovou, šedou a farbou cínu naopak decentne, pričom červená a žltá prinášajú do hry športový tón. „In“ je tento rok aj  zelená farba, ktorá sa nebojí kombinácie s oranžovou alebo limetkovou.
U pánov dominuje tmavo modrá v kombinácii so svetlo modrými akcentami a tiež sýte prírodné farby s farebne zladenými detailami na kapucni, rukávoch a golieri. U žien sa ani tento rok nevyhneme stále  aktuálnej farbe „berry“, nech už to je v  podobe malinovej alebo tmavšej ostružinovej v sprievode červených, fialových a zemitých hnedých tónov. Celkový dojem ale zostáva jemný, bez krikľavého efektu.

Trend ATHLEISURE

Kombinácia anglického „athletics“ (šport) a „leisure“ (voľný čas) hovorí za všetko a hranice medzi športovým a voľnočasovým oblečením sa stále viac strácajú. Spojenie funkčnosti s módnymi aspektami – to je oblečenie, ktoré využijete na výlete, vo fitness alebo na prechádzke s vaším psím miláčikom.  

V mestskom „urban“ oblečení hrá hlavnú rolu multifunkčnosť a univerzálne použitie, a preto nájdeme v tomto segmente modely v tlmenejších a „uni“  farbách, pričom športovému oblečeniu dodávajú športové  strihy a designové športové elementy.
„Pravé“ outdoorové oblečenie je, č o sa týka farieb, veľkorysejšie a trúfne si viac než len decentnými urban modelmi. Pretože vo voľnej prírode je človeka v pestrom oblečení jednoducho lepšie vidieť. Naviac farebnosť symbolizuje energiu, životný elán a radosť z pohybu.
Power of colour - svieže farby môžeme obdivovať predovšetkým na tričkách a topoch, ktoré sú plné pásikov, kvetinových aplikácií a potlače, celoplošných allover designov, Jaquard vzorov  apod.
Samozrejme nechýbajú ani prírodou inšpirované farby ako tyrkysová – priezračná ako horské jazero či žiarivo červená pripomínajúca zapadajúce slunko po vydarenom športovom dni,  jasno modrá ako obloha za letných dní či zelená symbolizujúca  prežiarenú horskú lúku po daždi.

Trend PERFORMANCE = výkon

Popri všetkej tej  multifunkčnosti, keď sa outdoorové oblečenie stále častejšie dostáva aj do voľnočasového využitia, existujú „špecialisti“ v podobe funkčných búnd, nohavíc, tričiek apod., kde je štandardom vodný stĺpec okolo 20.000 mm rovnako ako aj ultra vysoká priedušnosť. Jedná sa o „exkluzívne“ textílie, ktoré  boli vyrobené výlučne pre horolezectvo, horskú a vysokohorskú turistiku, treking – jednoducho špeciálne určené na profesionálny ŠPORT.
Čo boduje v tejto kategórii? Vo vysokohorskom teréne sa určite budete výborne cítiť v ľahkej bunde, ktorá sa dá ešte aj zbaliť do malého objemu a celkovo v oblečení, ktoré nerobí kompromisy ani pri zlom počasí. Tu sú bundy s priemerným vodným stĺpcom 20.000 štandardom rovnako ako vysoká priedušnosť  vodnej pary – obidve  garantujú optimálnu reguláciu telesnej teploty a bundy sú  aj napriek ľahkej hmotnosti robustným a spoľahlivým partnerom. Materiály ako elastan, elastické lamináty a strečové materiály oceníte, pokiaľ si chcete na horách užiť voľnosť pohybu.
Minimalisticky sa tieto bundy prezentujú len č osa týka výbavy. Maximálne dve ploché vrecká, často dokonca nekryté zipsy a „obyčajná“ regulácia rukávov a stiahnutie kapucne, žiadne extra čerešničky na torte, len to najlepšie a najdôležitejšie – všetko pre nízku hmotnosť a vysokú funkčnosť.
Ale čo si budeme nahovárať! Ani v profesionálnom výkonnostnom segmente sa v pozitívnom zmysle slova nevyhneme modelom, ktoré vás rovnako nadchnú pri jednodennom trekovom výstupe, pri výlete na bicykli a urobíte s nimi parádu aj navečer pri prechádzke mestom s krátkou zastávkou v obľúbenom bare.
A malý tip nakonec:  kdo hľadá „len“ vodeodolnú a vetruvzdornú bundu, tomu poslúži (ne)jedna softshellová bunda, ktorých je na trhu nespočetné množstvo. Už si len stačí nájsť tú svoju v obľúbenej farbe. Čo vy na to?
nach oben