Mimo vyšliapané cestičky

Pestrejší beh

Prehľad

Uverejnené 19.08.2022, doba čítania: 5 minút

Veľa trendov prichádza, aby čoskoro zase odišli. Trailový beh je tu, aby zostal. Je to najrozmanitejší druh behu vychádzajúci z prirodzeného spôsobu pohybu človeka. Spustiť sa mimo vyšliapanej cesty je priama výzva pre všetky zmyslové vnemy. Dýchaš čerstvý vzduch, bežíš z kopca do kopca, občas preskočíš vetvičku, snaží sa nekĺznuť na nespevnenom štrku, aby si sa onedlho prepadal do mäkkého machu. Zážitky z tohto dopamínového opojenia jednoducho nemôžu nechať trailový beh len tak zmiznúť zo scény.

V rôznorodosti je sila

Hovorí sa, že trailový beh začína tam, kde končia spevnené cesty. A práve tu ponúka otázka, prečo je vlastne cezpoľný beh v mnohých ohľadoch taký prospešný pre tvoje telo.

Výhody:

  • Rôznorodé trasy zaisťujú, že takmer zakaždým musíš urobiť iný krok a odlišnými spôsobmi zaťažuješ pohybový aparát.
  • Trailový beh ukazuje ako mimoriadne účinná metóda, ako zvýšiť vytrvalostnú úroveň, ktorá je základom pre všetky ďalšie tréningové aktivity – od silového tréningu až po tréning techniky.
  • Zásadným spôsobom trénuješ koordináciu, a to prakticky mimovoľne. Neustále prispôsobovanie sa terénu je pre tvoj pohybový aparát výzvou v mnohých ohľadoch. Na rozdiel od behu po asfalte musí chodidlo a postavenie kĺbov neustále vnímať zem, aby poskytovali telu oporu a stabilizovali rovnováhu.
  • Posilňuješ svoju schopnosť sústredenia, pretože musíš neustále sledovať cestu.

Ako nájsť správnu trasu na trailový beh

Najlepšie na trailovom behu je, že nepotrebuješ žiadne zavedené trasy. Začneš kdekoľvek a kedykoľvek a tvojím cieľom je zdolať ťažko prístupný terén. Či už sa jedná o beh cez kopce a údolia, piesok alebo dokonca blato - trailový beh znamená „čistú“ námahu a samozrejme veľa zábavy.

Na začiatku bežeckej kariéry sa odporúča behať radšej kratšie trasy, aby sa všetky zložky fyzickej výkonnosti mohli prispôsobiť novému bežeckému prostrediu. Správny bežecký štýl ti pomôže predísť zraneniu a preťaženiu, pričom zásadné je tu vždy používať obe nohy rovnako. Pri behu do kopca rob malé kroky a drž chrbát rovno, zatiaľ čo došľapuješ prednou nohou. Pokiaľ je cesta príliš prudká, môžeš bežať do kopca v serpentínach. Nevoľ však príliš strmý oblúk, pretože by boli príliš zaťažované kolená, je lepšie si zabehnúť pár metrov navyše. Mnoho bežcov robí aj chybu, že pri pohybe z kopca dopadajú na päty, čo zbytočne spomaľuje a hlavne zvyšuje tlak na kolená. Dopadať by sa malo na stred chodidla, aby bola čo najviac absorbovaná energia nárazu. Spriateľ sa radšej s gravitáciou a nebráň sa svižnejšiemu tempu!

Správna obuv je kľúčová

Ľahké, priedušné športové oblečenie je dôležité rovnako tak, ako pre akýkoľvek šport, pre trailový beh je ale zásadná najmä špeciálna obuv. Bežné bežecké topánky by nevyhovovali špecifickým nárokom bežca a záťaži, ktorá pri pohybe v náročnom teréne na obuvi pôsobí. Bežecké topánky pre trailový beh ponúkajú oveľa stabilnejšiu oporu v oblasti stredu chodidla. Pri mnohých modeloch je tiež skryté šnurovanie. To je ideálne, ak bežíš podrastom a nechceš sa oň zachytiť. Veľmi dôležitá je pre trailovú bežeckú obuv podrážka s hlbším profilom a optimálnou zmesou gumy pre správnu trakciu.

S výberom topánok ti pomôžu experti v partnerských obchodoch SPORT 2000.