Lavínová bezpečnosť
začína u teba

Pravdivé fakty

Prehľad

Uverejnené 18.11.2020, doba čítania: 5 minút

Najdôležitejšie funkcie lavínových vysielačiek a lavínových batohov, ktoré zachrániť život v núdzi! Pri hľadaní pochovaných obetí sa počíta každá minúta, preto by si pri nákupe nemal robiť žiadne kompromisy. Štatisticky klesá šanca na prežitie po pol hodine na iba 30 percent. Pozreli sme sa na to, ako na extrémnu situáciu reaguje tvoj sprievod a ako sa môžeš na lavínu vopred pripraviť.

Pravdivé fakty

Podľa portálu Statista.com zahynulo v minulom roku v Rakúsku pri 58 lavínových nehodách jedenásť ľudí. To je výrazne menej ako v predchádzajúcom roku. Osveta, vzdelávanie a školenie, rýchly a aktuálny prenos informácií a vhodné bezpečnostné vybavenie pomáhajú čo najviac minimalizovať riziko. Akonáhle sa lavína dá do pohybu, spustí reťazovú reakciu, ktorú nemožno zastaviť. Dôležitú úlohu tu zohráva faktor času. Pokiaľ sú zasypané obete nájdené do štvrť hodiny, 90 % z nich je stále nažive. S každou ďalšou minútou sa šance znižujú. Ortovox sa venoval téme bezpečnosti a v rámci toho sa spýtal Sigrun Holzerovej, psychologičky špecializujúcej sa na neuropsychológii z Oberstdorfu v Oberallgäu, ako extrémna situácia pôsobí na záchranárov.

„Čím menej musíš premýšľať, tým lepšie.“

Na otázku, čo sa deje s človekom v extrémnej stresovej situácii, napríklad pri páde lavíny, expertka odpovedá: „Stresová reakcia vedie k zlepšeniu našej fyzickej výkonnosti, ale zároveň znižuje našu kognitívnu kapacitu. To je dané vývojom. Keď naši predkovia v dobe kamennej videli prichádzať šabľozubého tigra, išlo im predovšetkým o to, aby boli fyzicky silní a dokázali rýchlo utiecť. Naše telo preto uvoľňuje hormóny ako kortizol a noradrenalín. V krvi je k dispozícii viac cukru a bunky sú zásobované ďalšou energiou. Teraz potrebujeme síce aj silu, ale v takejto situácii by mala pracovať aj naša hlava, namiesto toho sú naše kognitívne schopnosti zabudnuté a cieľavedomé konanie ťažké.

Čo robiť, keď ťa zachytí lavína

V lavíne ide o život a smrť. Správnym správaním môžeš zvýšiť svoje šance, či už optimálne použitím vybavenia, zabránením predčasnej strate kontroly alebo ochranou pred zranením. Gerhard Vasold, konateľ spoločnosti SPORT Vasold v Liezene, má päť rád, ako sa správne zachovať v lavíne:

  • Snaž sa zo všetkých síl zostať na nohách a uhnúť lavíne bokom.
  • Pokiaľ už útek nepripadá do úvahy, rozlúč sa včas s lyžami a paličkami. Tie zvyšujú nielen riziko zranenia, ale aj nebezpečenstvo hlbšieho zasypania. Predovšetkým je nutné zložiť lyžiarske palice, aby si mal voľné ruky.
  • Použi svoje vybavenie (aktivuj lavínový airbag) a plaveckými pohybmi sa snažte udržať na povrchu lavíny.
  • Kým sa zhutnený sneh zastaví a ty nebudeš mať priestor na pohyb, vytvor si rukami pred ústami a nosom priehlbinu. Potom sa snaž dostať do skrčenej polohy - paže pred hrudník, ruky ako dýchacia dutina pred ústami a nosom.

Čo robiť, keď si v úlohe záchrancu

Pokiaľ pozoruješ lavínu z diaľky a vidíš, ako sú ľudia zasiahnutí, je dôležité ich pozorne sledovať a tiež ich konečnú polohu. Znalosť ich pozície je najdôležitejším predpokladom pre včasnú záchranu. Odborník na horské športy z Liezenu má tiež niekoľko tipov pre lavínových pomocníkov:

  • Vydaj sa na predpokladané miesto zasypania a pokus sa určiť presnú polohu podľa vizuálnych alebo akustických signálov. Nezabúdajte však na vlastnú bezpečnosť, pretože lavíny sa môžu vyskytnúť vždy.
  • Označ predpokladanú oblasť hľadania pre trvalú orientáciu.
  • Jednej organizovane, pokojne, ale hlavne rýchlo. Ak je prítomných viac osôb, rozdeľ úlohy: informovať horskú službu, prevziať velenie a koordinovať situáciu, začať pátranie, pripraviť sondy a lopaty.
  • Správne ovládanie lavínového vysielača by malo byť pre všetkých milovníkov zimných športov povinné.
  • Hľadanie začína sledovaním najsilnejšieho signálu a stále viac sa zužuje.
  • Po nájdení obete začnite okamžite kopať. Najdôležitejším vecou je odkryť hlavu a skontrolovať, či sú dýchacie cesty voľné.
  • Ďalšími krokmi je začatie potrebných opatrení prvej pomoci a zabránenie ďalšiemu prechladnutiu obete. Pri presune obete je však potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Ak je obeť podchladená, môže pohyb spôsobiť vážne kardiovaskulárne problémy.
  • Vždy zostaň na mieste nehody až do príchodu záchrannej služby.

Uč sa od tých najlepších - profesionáli v oblasti bezpečnosti

Či už si začiatočník, alebo profesionál, nikdy sa neprestaň učiť o lavínovej bezpečnosti. Aj skúsení horskí odborníci sa pravidelne vzdelávajú, vymieňajú si názory, nacvičujú postupy a prehrávajú rôzne scenáre, aby boli čo najlepšie pripravení. Rovnako dôležitú úlohu zohráva aj vhodné vybavenie, ktorého funkčnosť je pravidelne kontrolovaná a udržiavaná. Spoločnosť Ortovox si z témy bezpečnosti urobila svoje poslanie a filozofiu a okrem vysoko kvalitných výrobkov ponúka aj Bezpečnostnú akadémiu s lavínovými kurzami.

Ortovox začal vyvíjať prvý dvojfrekvenčný lavínový vysielač pred viac ako 40 rokmi. Teraz prichádzajú na trh modely DIRACT, ktoré opäť určujú trendy v lavínových vysielačoch. Model DIRACT-VOICE je prvý lavínový vysielač s integrovanou hlasovou navigáciou.

Základný princíp lavínových vysielačov:

Lavínové vysielače majú dva prevádzkové režimy: vysielanie a vyhľadávanie. Obe funkcie nemôžu byť aktívne súčasne. Zariadenie je obvykle v režime vysielania a malo by sa vždy nosiť blízko tela. Po páde lavíny sa aktivuje režim vyhľadávania zasypaných obetí.

Minimálna veľkosť – maximálna funkcia

DIRACT VOICE komunikuje prostredníctvom dvoch zmyslov: sluchu a zraku. Mimoriadne veľký, plne grafický displej s 360 ° zobrazením v reálnom čase uľahčuje čitateľnosť vďaka jasným symbolom, a to aj za zhoršených svetelných podmienok. Jedinečná hlasová výzva vedie hľadajúceho jasnými slovnými príkazmi. Hlas má zároveň upokojujúci účinok a oči sa môžu sústrediť na priame hľadanie v snehovom poli. Úroveň stresu záchrancu sa automaticky znižuje.

Nové ľahké prístroje sú tenké 2,3 cm, vážia iba 210 g a sú navrhnuté pre maximálne intuitívne ovládanie: Ľahko použiteľný prepínač vo farbe signálu umožňuje aj neskúseným užívateľom rýchlo prepnúť z vysielania na vyhľadávanie. A jediným ovládacím tlačidlom môžeš označiť zasypané. Oba modely sú vybavené patentovanou technológiou Smart Antenna - tá analyzuje polohu zariadenia v lavíne a automaticky prepína na najlepšiu vysielaciu anténu. To zdvojnásobuje dosah a pomáha rýchlejšie nájsť používateľov.

Odhadnúť lavínové riziko pre väčšiu radosť zo športu

Či už na lyžiarskych túrach, alebo pri freeride: Kedykoľvek sa vydáte do nezaisteného terénu, musíte byť schopní posúdiť lavínové riziko. Starostlivé plánovanie, prispôsobené správanie v teréne a skúsenosti s rozpoznávaním potenciálnych nebezpečných miest sú základom tvojej bezpečnosti na túre. Za účelom odovzdávania týchto znalostí ponúka Ortovox od roku 2008 v spolupráci s približne 30 horskými školami bezpečnostné školenia a školenia lavínových vysielačiek pre začiatočníkov i pokročilých lyžiarov v podobe vlastnej bezpečnostnej akadémie, najväčšej svetovej vzdelávacej iniciatívy v oblasti lavínovej prevencie. Verní mottu „Vyškoľte sa a znížte riziko!“.

Ciele lavínových kurzov: čo najlepšia príprava na rozpoznanie nebezpečenstva, vyhodnotenie rizika a prijatie vhodných opatrení. Týmto spôsobom môžeš riziko manažment prostredníctvom premyslených opatrení a ešte dlho sa tešiť zo športu.

Príprava s rozvahou

Pokiaľ ide o bezpečnosť pri túrach, je potrebné vziať do úvahy mnoho vecí, aby si na konci svojho horského dobrodružstva zažil čo najväčší pôžitok. Gerhard Vasold, konateľ spoločnosti SPORT Vasold v Liezene, je toho názoru, že každý sa musí starať o to, aby sa vyhol mimoriadnym udalostiam. Zodpovedal niekoľko otázok týkajúcich sa tejto problematiky.

SPORT 2000: Čo treba brať do úvahy, keď hovoríme o bezpečnosti na skialpe?

Gerhard: Príprava je veľmi dôležitá a mala by prebiehať inteligentne, aby sa minimalizovali možné riziká. Pri plánovaní túry treba brať do úvahy počasie, prevádzkovú dobu lanoviek, tvoju fyzickú kondíciu a kondíciu tvojich spoločníkov. Je nevyhnutné plánovať rezervy. Prehliadku je potrebné prispôsobiť vlastným výkonnostným limitom. Osobne odporúčam, aby si každý účastník skialpu nechal na viditeľnom mieste v aute lístok so všetkými dôležitými údajmi o skialpe (čas začiatku, plánovaný návrat, presná trasa, účastníci skialpu). Poznámka pre ostatných, ak by došlo k núdzovej situácii. Bohužiaľ, to robí len veľmi málo ľudí. V zásade je však dôležité zabezpečiť, aby nedošlo k žiadnej mimoriadnej udalosti!

SPORT 2000: Čo by na skialpe nemalo chýbať?

Gerhard: Lavínový vysielač je nevyhnutnou súčasťou každého skialpu. Je lepšie zvoliť jednoduché zariadenie, ktoré vieš používať, než zariadenie, ktorému nerozumieš. Pravidelné zaobchádzanie s prístrojom je základom všetkého. Skvelé sú aj batohy s airbagom. Sú jedinou vecou, ktorá ťa aktívne chráni pred zasypaním. Ďalej je povinnou výbavou lopata s teleskopickou násadou a kovovou lopatou, laná, lekárnička, záchranná deka a tepelný vak. Veľmi dôležité je tiež pribaliť si náhradné oblečenie. Najlepšie vybavenie je však k ničomu, ak neviete, ako ho používať.

SPORT 2000: Čo je v prípade núdze dôležité?

Gerhard: Najdôležitejšia je pomoc kamarátov, nad to nie je.

SPORT 2000: Ako a ako často sa udržuje bezpečnostné vybavenie?

Gerhard: Bezpečnostné vybavenie sa musí pravidelne alebo pred každou jazdou kontrolovať. Najmä z hľadiska funkčnosti, známok opotrebovania a poškodenia. Lavínový vysielač by mal mať vždy plnú batériu a lavínový batoh treba neustále kontrolovať. Je dôležité, aby si ho človek doma sám aktivoval a nebáli sa ho v prípade núdze nasadiť. Aspoň raz ročne by si ho mal vziať do špecializovaného servisu a nechať ho skontrolovať. Základné pravidlo znie: kontrola nadovšetko!

Najčastejšie chyby a fatálne omyly

 

  • Lavínový vysielač je v batohu, namiesto toho, aby bol na tele.
  • Plastová lopata namiesto kovovej.
  • Vyraziť na skialp bez plánu a ignorovať predpovede (počasie, snehové podmienky, lavínové nebezpečenstvo).
  • Myslíš si, že si v bezpečí s lavínovými vysielačkami a ďalším bezpečnostným vybavením.
  • Nesprávne ambície.
  • NEDÁVAJ ruky do pútok palíc, inak hrozí, že ťa lavína strhne.
  • Les ťa pred lavínami nechráni, pod hranicou lesa je to rovnako nebezpečné.
  • Lyžiarske stopy vytvorené inými osobami NEZARUČUJÚ lavínovú bezpečnosť.
  • Stopy v snehu NEZARUČUJÚ bezpečnú cestu.