Trailový beh - technika a vybavenie

Tipy na outfit a vylepšenie techniky
Trailrunning in der Gruppe | © Cedric Corroy

Prehľad

Uverejnené dňa 02.05.2023, doba čítania: 4 minúty

Tipy na techniku

Do kopca ľahšie

Beh do kopca v horskom prostredí je vyčerpávajúci. Tep skáče do závratných výšok, vzduch redne a nohy sú nesmierne ťažké. Pokiaľ sa však budeš riadiť niekoľkými užitočnými radami, môžeš si beh do kopca uľahčiť.

Správne držanie tela: Ťažisko tela by malo byť nad špičkami nôh.

Používaj paže: Aj keď sa zdá, že všetku prácu vykonávajú nohy, ruky hrajú pri švihu dôležitú úlohu. Na dosiahnutie pokroku ich používaj aktívne.

Postav nohu pred seba: Pri behu do kopca takmer automaticky došľapuješ prednou časťou chodidla. Je to nielen efektívny, ale aj najzdravší štýl behu! Achillovú šľachu odľahčíš tým, že občas došliapneš celým chodidlom.

Krátke kroky: Krátke kroky šetria energiu a udržujú nízku tepovú frekvenciu.

Udržuj rytmus: Beh je trochu ako tanec. Pokiaľ udržuješ rytmus, beží sa ti lepšie. Nájdi si svoj rytmus a drž sa ho.

Chôdza do prudkého svahu: Keď je cesta príliš strmá, aj profesionáli sa spoliehajú na rýchlu chôdzu s rukami na stehnách.

Z kopca bezpečnejšie

Behá sa to z kopca samo? Zďaleka nie, pretože ak chceš bežať rýchlo a pritom bezpečne, musíš pri zvýšenej rýchlosti dbať na techniku a koncentráciu.

Správny postoj: Odporúča sa mierny sklon z kopca.

Používaj paže: Ruky tu majú tri funkcie; udržujú rovnováhu, poháňajú vpred a brzdia.

Beh po prednej časti chodidla: Pri behu po prednej časti chodidla sú svaly nôh predpäté a horšie sa ti otáča členok. Pokiaľ tu používaš chôdzu na päte, rýchlo budeš mať zarobené na kĺbové problémy a ľahšie sa pošmykneš.

Dĺžka kroku: Dlhé kroky sú síce rýchlejšie, ale sú riskantnejšie a vyžadujú si viac úsilia. Malé kroky poskytujú lepšiu kontrolu.

Sústreď svoj pohľad: Vždy sa pozri na chodníku asi tri kroky pred seba. Mozog sa potom postará o všetko ostatné.

Aké vybavenie potrebujem na trail?

Na trailový beh si vezmi správne vybavenie. Vybavenie pre trailový beh sa zameriava predovšetkým na zníženie hmotnosti a odolnosť. Hlavný rozdiel oproti behu na ulici spočíva v tom, že musíš nosiť batoh. Je to preto, že pri behu v teréne sa spoliehaš sám na seba a mal by si so sebou mať niekoľko vecí.

Batoh na trailový beh je predovšetkým ľahký, má jeden alebo viac zásobníkov na vodu a úchyty na palice. Preto by batoh mal nielen obsahovať dostatok vody, ale aj müsli tyčinky, vreckovky, slnečné okuliare, hliníkovú deku a lekárničku. Vždy si so sebou vezmi silnú vetrovku a buď tak pripravený na prípadnú zmenu počasia. Pre prípad núdze maj so sebou aj mobilný telefón, preukaz totožnosti a nejakú hotovosť.

Začnime hlavou. Je dôležité nosiť pokrývku hlavy, najlepšie šiltovku. Nielenže ťa ochráni pred prílišným slnkom, respektíve úpalom alebo úžehom, ale je užitočná aj v daždi, kedy zaisťuje viditeľnosť a v chlade, kedy zabraňuje podchladeniu. Pretože len ten, kto má čistú hlavu, môže behať bezpečne a bez pádov. Horná časť tela je pri trailovom behu často vystavená extrémnym podmienkam. Potenie v horúčave a chlade vyžaduje určitú úroveň ochrany. Odporúčame teda ľahké, ergonomické a rýchloschnúce tričko. Šortky by mali byť pohodlné, ľahké a priedušné, najlepšie s vnútornými slipmi a malými vreckami.

Pri trailovom behu slúžia ruky nielen ako hojdacie závažia, ale aj aktívne pomáhajú spolu s palicami pri behu do prudkého kopca. Palice by mali byť ľahké, stabilné a skladacie, rovnako ako by mali mať pevné pútko a ergonomickú rukoväť.

Topánky sú samozrejme tiež hlavnou témou vybavenia pri trailovom behu. Mnoho bežcov používa niekoľko párov topánok v závislosti od trasy, účelu a počasia. Nemusí to tak ale byť, pretože dnes existujú aj univerzálne topánky na mnoho účelov.

 Sense Ride 5 – všestranná trailová bežecká obuv

SENSE RIDE 5 je univerzálny talent! S touto všestrannou topánkou si dokonale vybavený na krátke a rýchle trailové behy aj na ultra dlhé vzdialenosti. Topánka sa ľahko prispôsobí rôznym typom terénu a každý beh v nej bude mimoriadne pohodlný. Ako to funguje? Dôležitým prvkom je vyvážená medzipodrážka Energy Save. Poskytuje dostatok tlmenia a účinnú reaktivitu a spolu so zvrškom z materiálu Engineered Mesh s technológiou SensiFit zaisťuje tú najpohodlnejšiu oporu. O bezpečnú stabilitu na najrôznejších terénoch sa postará technológia All Terrain Contagrip®. SENSE RIDE 5 - trailová bežecká obuv na všetky vzdialenosti!