Cez hory a doly najlepšie s palicami

Alebo prečo má používanie palíc pre pešiu turistiku mnoho výhod
Pärchenwanderung in Österreich | © Sport 2000

Prehľad

Uverejnené dňa 11.10.2021, doba čítania: 3 minúty

Predtým boli turisti s paličkami často terčom posmechu, ale dnes už takmer nestretnete horského znalca bez nich. Majú pre to dobrý dôvod, existuje mnoho argumentov v prospech cieleného „nasadenia paličiek“ a my sme sa na ne pozreli bližšie.

Pärchenwanderung in Österreich | © Sport 2000

(+)  Viac zdravia!

Jedna z výhod používania palíc pri pešej turistike je svojim spôsobom zrejmá: držíš sa celkovo vzpriamenejšie a rovnomernejšie rozkladáš svoju váhu - to znižuje záťaž kĺbov, svalov, šliach a chrbtice - skrátka celého pohybového aparátu. Napríklad extrémne zaťaženie kolien pri chôdzi z kopca sa použitím palíc zníži až o dve tretiny. To môže byť niekoľko 100 ton na jednu cestu! Pádny argument v prospech palíc...

(+)  Viac rovnováhy!

Najmä v strmom a nerovnom teréne pomáhajú palice udržiavať rovnováhu vďaka dodatočnému kontaktu so zemou. To platí najmä pri chôdzi z kopca, ale aj pri viacdenných túrach, kedy musíš niesť väčšiu záťaž.

(-) Ruky nie sú voľné...

Jednou z nevýhod turistiky s palicami je podstata veci: Pokiaľ držíš palice v rukách, nemáš ich už voľné pre iné veci, napríklad pre istené prechody. Ideálne je mať k dispozícii skladacie palice, ktoré je možné ľahko, rýchlo a bezpečne uložiť.

© Komperdell

Komperdell Carbon FXP.4 Summit Vario Compact

Najnovšia generácia nastaviteľných skladacích palíc Komperdell váži 210 gramov. Sú veľmi ľahké a vďaka uzáveru Powerlock majú aj bombastický úchop. V niekoľkých krokoch ich možno zmenšiť na veľkosť 38 cm a zmestia sa do každého batohu!

© Sport 2000

(+) Lepší výkon!

Tí, ktorí používajú palice, prospievajú svojej výkonnosti! Vďaka rovnomernému rozloženiu záťaže medzi ruky a nohy pri chôdzi do kopca podľa takzvaného princípu 4 x 4 totiž potrebujete až o 21% menej sily. A to zase zvyšuje celkový výkon!

(-) Obmedzená reakčná odozva

Ak cesta vedie napríklad po hrubej skale, nemal by si používať popruhy na ruke. Tým sa zabráni poraneniu zápästia, ak sa palice zachytia medzi kameňmi.

(+) Viac svalov!

Silným argumentom v prospech používania turistických palíc je, že zároveň trénuješ tricepsy. Funguje to takto: Drž palice tak, aby lakte zvierali uhol 90 stupňov - pri chôdzi do kopca je trochu skráť, pri chôdzi z kopca je trochu predlž. Dbajte na to, aby si pri chôdzi držal palice tesne pri tele a dobre na ne prenášal váhu. Tricepsy sa budú radovať!

© Sport 2000

Black Diamond Alpine FLZ

Model Alpine FLZ od spoločnosti Black Diamond bol vylepšený o novú technológiu SlideLock a nové segmentové spoje, čo predstavuje jednoduché, milimetrovo presné nastavenie a ešte stabilnejšiu palicu. Priedušná rukoväť z prírodného korku s dvojitou hustotou držadla dobre padne do ruky.

© Sport 2000

(-) Istá chôdza je opomínaná...

Možná nevýhoda môže nastať, ak sa na túry vydávaš s palicami príliš často: Zmysel pre rovnováhu, koordináciu a istotu sú menej zaťažené. Práve tieto zručnosti sú v drsnom teréne dôležité. Naše odporúčanie: Na jednoduchších a rovnejších cestách je lepšie nepoužívať turistické palice. Telo tak nezabudne, ako sa bezpečne dostať cez nerovný terén bez opory.

(+) Viac sily!

Pri chôdzi do kopca ti palice dodajú silu! Pokiaľ sa do kopca odrážaš pomocou palíc, trénuješ nielen ruky, ale tiež podporuješ a uľahčuješ svalom na nohách vďaka dodatočnému pôsobeniu svalov paží a ramien. Výsledkom je, že nohy zostanú dlhšie fit, trup a paže sú navyše aktivované a trénované a vyššia rýchlosť taktiež zvyšuje priemernú tepovú frekvenciu. Perfektný silovo-vytrvalostný tréning!