Cesta k dokonalej turistickej obuvi a ako sa o ňu starať

Gruppenwanderung in Österreich | © SPORT 2000

Prehľad

Zverejnené dňa 01.07.2023, doba čítania: 5 minút

V horách je dôležité správne sa obuť. Ak totiž topánka nesedí alebo je určená na iné použitie, môže dôjsť k nepríjemným prekvapeniam. Koniec-koncov, sú to tvoje nohy, ktoré ti umožňujú zdolávať vrcholy a dosahovať ciele. Správna turistická obuv zabraňuje vzniku otlakov, pľuzgierov, šmyknutiu alebo vyvrtnutiu členku. Na čo si teda dávať pozor pri nákupe, nosení a staraní sa o turistickú obuv? Experti z Meindla ti poskytnú informácie o tom, ...

ako nájdeš vhodnú veľkosť

Čo sa týka topánok do hôr, najdôležitejšia je správna veľkosť! Všeobecne platí, že veľkosť by mala byť zvolená tak, aby v oblasti prstov bolo miesto na šírku prstu. Pri skúšaní môžeš vybrať vložku, postaviť sa nohou na pätný okraj podrážky a zistiť, či je vpredu priestor o šírke prstu. Je to tiež dobrý spôsob ako zistiť, či ti topánky sedia. Ak noha po stranách poznateľne presahuje vložku, je pravdepodobne príliš úzka. Ak je po stranách stále dosť miesta, je pravdepodobne príliš široká a v topánke "plávaš".

Existuje niekoľko parametrov, ktoré je dobré skontrolovať a uistiť sa, že ti turistická topánka naozaj sedí: Pevné obopnutie členku, žiadne otlaky na prednej časti chodidla, prstoch, priehlavku alebo klenbe a kompaktné upevnenie päty, ktoré zabraňuje vzniku pľuzgierov. Vždy si vyskúšaj obe topánky a prejdi sa v nich do kopca i z kopca. Môžeš tak učiniť na testovacej ploche. Všeobecné pravidlo znie: neponáhľaj sa! Favoritka by mala zostať na nohe aspoň desať minút.

na čo musíš dbať pri kúpe

Dôrazne odporúčame navštíviť špecializovaný obchod, pretože odborné poradenstvo je nevyhnutné, najmä pokiaľ ide o turistickú obuv. Pred nákupom obuvi by sa mala zvážiť oblasť použitia: Aké túry plánuješ? Chystáš sa do vysokohorskej oblasti, kde sú potrebné mačky, alebo sa chystáš na túry v podhorí Álp?

Mimochodom, do obchodu s obuvou by sa malo chodiť až popoludní, pretože nohy v priebehu dňa opúchajú a až potom majú rovnakú veľkosť ako na horskej túre. Pri nákupe obuvi si nezabudni so sebou vziať vlastné turistické ponožky (funkčné ponožky), alebo si nejaké v obchode kúp a vyskúšaj si ich, pretože ponožky ovplyvňujú nie len klímu chodidla a dĺžku topánky, ale aj dostupný objem a tým aj pohodlie pri nosení. Keď už sme pri pohodlí: veľký vplyv má aj správna technika šnurovania!

Užitočné tipy na úpravu nových turistických topánok

  • Pri prvom skúšaní si vezmi vlastné/správna ponožky
  • Vycentruj jazyk
  • Zašnuruj topánky správne a v hornej časti nie príliš pevne.
  • Šnurovať začni od horných háčikov dol tak, aby sa šnúrky dole stretali - kombinuje sa tak stabilita a voľnosť pohybu.
  • Pred prvou túrou si topánky vyskúšaj doma a na prechádzke.
  • Ak stále tlačia, prejdi sa po orosenej tráve. Koža vlhkosťou zmäkne a rýchlejšie sa prispôsobí.

ako správne turistickú obuv udržiavať

Impregnácia

Nové topánky sú spravidla popredu impregnované výrobcom alebo predajcom. Jej účinok však po určitej dobe vyprchá. Preto je dobré mať doma impregnačný sprej a v prípade potreby ich ošetriť. Ako impregnovať? Najprv topánky dôkladne vyčisti a vysuš. Pri impregnácii venuj osobitnú pozornosť záhybom a švom.

Čistenie

Pre prvé čistenie stačí použiť kefu a vodu. Tým sa zbavíš hrubých nečistôt. Tento úkon by sa mal vykonávať po každej túre! Raz za čas je nutné pri koženej alebo goretexovej obuvi vyčistiť vnútornú podšívku vlažnou vodou, aby sa odstránili zvyšky soli a potu. Predídeš tak prasklinám a skrehnutiu materiálu. Potom podšívku ošetruj trochou krému na ruky, aby zostala príjemne mäkká.

Sušenie

Obuv suš najlepšie na vzdušnom mieste. Nikdy ju nesuš na priamom slnku, v rúre či na kachliach, inak koža popraská a/alebo skrehne. Obyčajne ide vysušenie kožených podšívok rýchlejšie novinami, ale nezabudni ich vnútri topánky! Drevené napínače pri sušení zachovajú tvar obuvi.

Starostlivosť

Najneskôr v okamihu, keď koža začne byť drsná, pevná alebo zašednutá, by sa malo začať s jej ošetrením. Na hladkú kožu, nubuk alebo velúr je ideálny športový vosk (napr. od firmy Meindl).

A ak má tvoja obľúbená obuv zásadný problém, môžeš si ju nechať opraviť v obuvníckom servise Meindl.

Litepeak Lady PRO GTX Wanderschuh | © Meindl

Meindl Litepeak (Lady) PRO GTX

Táto trekingová topánka je určená pre ambiciózne túry v stredne náročnom vysokohorskom teréne, vrátane via ferraty. Potrebnú istotu pri chôdzi zaisťuje podrážka Vibram® z tuhej gumy s polyuretánovým opätkom a integrovaným pätovým systémom, na ktorý je možné pripevniť aj mačky. Pätový systém umožňuje úsporný, prirodzený krok a odrážanie. Šnurovanie je vytiahnuté ďaleko dopredu a systém variofix® integrovaný v oblasti päty zaisťuje najlepšie prispôsobenie pomocou "Speedwire". Vďaka materiálu GORE-TEX je zaručená nepremokavosť a priedušnosť obuvi.

SPORT 2000 PARTNERI V OKOLÍPríď si vybrať do predajne!

Aktuálna poloha: United States, 20147, Ashburn

7210.4kilometrov

EXTREME SPORT

921 01 PIESTANY
Teplicka 123
+421 33 77 43 136
rgvertical@orangemail.sk

Detailné informácie
7211.3kilometrov

ODEMA - SPORT 2000

020 01 PUCHOV
Nabrezie slobody 795/2
+421 948 524 628
mokrickova@odema.sk

Detailné informácie
7221.1kilometrov

OMEGA SPORT

022 01 CADCA
Moyzesova 53
+421 41 44 33
omegapro2006@gmail.com

Detailné informácie