Ako si uľahčiť nákup turistickej obuvi

Prehľad

Uverejnené dňa 15.9.2022, doba čítania: 3 minúty

Predavač ti môže pri nákupe poradiť v mnohom, niečo je ale dobré si ujasniť už pred návštevou obchodu so športom:  pre akú formu turistiky a pre aký stupeň náročnosti budeš svoje nové topánky potrebovať. 

Ponuka je široká a siaha od obuvi na náročnejšie prechádzky, cez trekingovú obuv na jednodenné výlety až po obuv na vysokohorskú turistiku. Podľa týchto kritérií ti expert v obchode odporučí obuv s potrebnou stabilitou v oblasti päty, s dostatočnou šírkou v oblasti prstových kĺbov (tam, kde sa noha pri chôdzi ohýba), so správne zvolenou výškou priehlavku a vhodným polstrovaním.

Okrem toho je potrebné vziať do úvahy niekoľko základných pravidiel.

Kto zažil, aké to je, keď na výlete tlačí topánky (a nie je žiadne záchrany), ten vie, o čom hovoríme. Aj malý malíček môže spôsobiť obrovský problém. A keď noha navyše opuchne a zväčší sa jej objem, máš o starosť a bolesť viac. Pri nákupe obuvi preto dbaj na to, aby si mal – samozrejme pri „odpočinutých” nohách – vpredu cca. 1 cm voľný priestor. A nezabudni vziať so sebou na skúšku špeciálne ponožky na turistiku.

Podrážka predstavuje jedno z hlavných kritérií pri výbere ideálnej turistickej obuvi. V zásade platí: čím ťažší terén, tým hlbšia a profilovanejšia vzorka podrážky. Robustný vonkajší okraj podrážky pritom podporuje optimálny došľap. Nemenej dôležitá je medzipodrážka, ktorá svojou elasticitou tlmí silu nárazu a šetrí pri dlhých túrach celý pohybový aparát. Kvalitná obuv sa vyznačuje vždy aj kvalitným materiálom podrážky! Znamená to, že obsahuje vysoký podiel gumy a iba malý podiel umelej hmoty. Umelohmotné podrážky totiž pri chladných teplotách stvrdnú a kĺžu. Mäkká guma veľmi dobre priľne k povrchu, ale jej životnosť je minimálna. Profilované podrážky zo zmesi gumy, ktoré svojimi vlastnosťami ako je trvanlivosť a hrubosť, zaisťujú zodpovedajúcu priľnavosť k povrchu.

Prevedenie a podporná funkcia obuvi sú hlavnými kritériami pri výbere vhodného modelu. Pre zaistenie dostatočnej ochrany členku je rozhodujúca výška a tuhosť komína (časť topánky, ktorá presahuje členok). Vysoký komín u členkovej formy je iba jedným z kritérií, ale sám o sebe nestačí. Zvršok by mal byť tiež stabilný a zároveň dostatočne pružný, aby nedochádzalo k otlakom. Celkovo stabilný zvršok zabraňuje krúteniu turistickej topánky a je už odporúčaný na vychádzky do terénu. Kvalitné šnurovanie tiež zabraňuje pri chôdzi z kopca narážanie prstov do prednej časti topánky tým, že optimálne fixuje pätu. Ideálne sú tu ľahké kovové pútka s kĺbom.

Že nevhodne zvolená obuv spôsobuje otlaky a pľuzgiere vie aj malé dieťa. S týmito problémami sa spája ďalší nevítaný hosť - únava. Nohy sa totiž snažia vyrovnať s nerovným povrchom a ak neposkytuje konštrukcia obuvi a podrážka žiadnu alebo nedostatočnú oporu, dostaví sa čoskoro únava. Správne kvalitné vložky do topánok zabraňujú predčasnému pocitu únavy, pretože optimálne podporujú prácu svalstva a šliach v oblasti chodidla.

Nohy našich najmenších sú obzvlášť chúlostivé. Preto musí byť detská turistická obuv mäkká, robustná, flexibilná, odolná proti nárazom a opotrebovaniu a navyše multifunkčná. 

Okrem toho dbaj pri výbere na týchto 6 základných pravidiel:

  1. Vyberateľná stielka pre príjemné a optimálne prispôsobenie.
  2. Mäkko polstrované, pohodlné lemy poskytujú bezpečnú oporu.
  3. Špeciálna forma pre deti zaručujú dostatok miesta pre prsty.
  4. Profilovaná podrážka s mäkkou tlmiacou stielkou pre stabilitu a bezpečnú chôdzu v akomkoľvek teréne.
  5. Pevná pätná časť a ochrana proti nárazu z gumy alebo kože odolná aj proti tomu najťažšie opotrebenie.
  6. Reflexné elementy pre lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť.

Ak sa nemôžeš rozhodnúť pre žiadny špeciálny model turistickej obuvi, potom ti odporúčame zvoliť univerzálne turistické topánky. Spájajú v sebe všetky dôležité vlastnosti, aby ťa dokázali presvedčiť v najrôznejšom teréne.

Univerzálna turistická obuv kombinuje vysoký komfort pri pohybe, pohodlný strih, dobrú priľnavosť, dostatočnú flexibilitu a stabilitu na hranách a tiež precíznu podrážku na lezenie. Samozrejmosťou týchto vševedov je vodeodolnosť a protišmykové prevedenie. 
Aby poskytovali potrebnú istotu a ochranu pred podvrtnutím členku, sú vybavené veľkou torznou tuhosťou podrážky a anatomická forma taktiež poskytuje oporu. Komínové topánky preto už nemusí siahať až nad členok, aj nízke modely (low cut) ponúkajú skvelú oporu a zvyšujú pohodlie.

Ďalšou zaujímavosťou je podrážka univerzálnej horskej topánky, ktorá vďaka viacvrstvovej konštrukcii umožňuje mimoriadne prirodzený valivý pohyb a zároveň poskytuje maximálnu priľnavosť na rôznych povrchoch.

A pretože má každá noha iný tvar, musí sa táto obuv čo najlepšie prispôsobiť tvaru nôh užívateľa, čo sa podarí najľahšie s pomocou týchto dvoch malých trikov:

  1. Šnurovanie: S pomocou šnurovania je možné prispôsobiť obuv nielen nohe užívateľa, ale aj terénu a síce rôzne pevným zašnurovaním jednotlivých zón.
  2. Vyberateľná stielka: So správnymi vložkami je možné optimalizovať pohodlie pri nosení akejkoľvek obuvi a kompenzovať drobné nedostatky, ako sú ploché nohy.