Turistika na snežniciach

Čo musíš mať na pamäti!

Prehľad

Uverejnené 18.12.2020, doba čítania: 5 minút

Sneh sa leskne a trblieta v slnečnom svetle, chladný vánok ti ovieva tvár a okolo teba pravdepodobne najkrajšia zimná krajina. Chôdza na snežniciach okúzľuje stále viac milovníkov zimných športov a kúzlo zimnej turistiky na snežniciach si nesmieš nechať ujsť ani ty!

Keď ochladí a z neba sa znášajú nádherné biele vločky, mnoho miestnych obyvateľov i hostí zamieri rok čo rok na zjazdovky. Aby však človek spoznal tie najkrajšie stránky zimy, nemusí nutne vyraziť na lyže alebo snowboard. Existuje mnoho oblastí, ktoré nabádajú k výletom na snežniciach. Ďaleko od zjazdoviek a uprostred pokojnej prírody vždy nájdeš to pravé dobrodružstvo.

Zanechajte každodenného zhonu a užite si zimu v celej jej kráse a prirodzenosti. Vydaj sa na túru po snehu sám, so sprievodcom alebo s celou rodinou, ďaleko od rušných lyžiarskych stredísk či pripravených zjazdoviek si môžeš vyčistiť hlavu. Chôdza na snežniciach je športovým a zároveň príjemným trendom, ktorý sa najmä v posledných zimách stáva stále populárnejším - aj kvôli pandémii Corony a početným výlukám. Je to oveľa viac než len plahočenie so snehom na bežkách. Na snežniciach môžete preskúmať malebný zimný svet hôr!

Najdôležitejšie tipy pre túry na snežniciach

Aby si si mohol naplno užiť radosť z hlbokého snehu, treba pri výprave na snežniciach zvážiť niekoľko základných vecí. V prvom rade by si mal mať pevnú obuv. Snežnice je najlepšie pripevniť k zimnej turistickej alebo horskej obuvi.

Pri výbere správnych snežníc – či už požičaných, alebo kúpených – platí zlaté pravidlo: čím väčšie snežnice, tým menej sa v hlbokom snehu prepadnete. Pokiaľ plánuješ túru v strmšom teréne, odporúčame menšie snežnice. Všeobecne je možné viazanie na snežnice otvoriť a zavrieť pomocou rýchloupináku. Pokiaľ sa chystáš na túru v hlbokom snehu, odporúčame okrem správnej obuvi aj palice, ideálne je použiť nastaviteľné teleskopické palice s veľkými snehovými kalíškami.

Pre kompletné vybavenie teda potrebuješ:

 • opaľovací krém s vysokou UV ochranou
 • slnečné okuliare
 • dobre izolovanú termosku
 • ďalší proviant
 • lekárničku s izolačnou dekou

Na väčšie a trochu rizikovejšie túry je vhodné mať so sebou lavínový set - skladá sa z lavínového vysielača, lopaty a sondy.

To Do List pre výlety na snežniciach:

Hoci je chôdza na snežniciach všeobecne vhodná pre všetky vekové kategórie a úrovne fyzickej zdatnosti, pri plánovaní dokonalej túry na snežniciach by si rozhodne mal zvážiť niektoré kroky:

 1. Výlet na snežniciach si starostlivo naplánuj. Pokiaľ si v tomto zimnom športe stále ešte začiatočník, mal by si dať prednosť trase s malými výškovými rozdielmi a zvyšovať ich od túry k túre.
 2. Pred túrou na snežniciach sleduj počasie a lavínové nebezpečenstvo.
 3. Vyber si správne vybavenie a ulož ho do batohu, ktorý ti pri chôdzi na snežniciach nebude prekážať.
 4. Zisti si vopred správnu techniku. Všeobecne platí, že by si sa na snežniciach mal pohybovať prirodzene. Podľa potreby môžeš použiť svoje palice.
 5. Pri chôdzi na snežniciach si všímajte okolitú prírodu a divokú zver - najmä keď sa predierate snehom.

Zastávky na občerstvenie a ďalšie príjemné chvíle na snežniciach

Samozrejme by si nemali zabúdať na výhody zimnej turistiky na snežniciach, okrem malebných okamihov, ktoré zažijete počas túry zimnou krajinou, stoja za výlet na snežniciach aj občerstvenie v chatách. Môžeš sa v nich ohriať alebo sa vyhrievať na slnku na terase pred nimi a užívať zimné slnko a fantastické výhľady. Na čerstvom horskom vzduchu chutia tradičné pochúťky zo salašov a horských obzvlášť dobre.

Tipy na výlety do Rakúska

Chceš v zime vyskúšať nový šport a chôdza na snežniciach znie lákavo? Potom odporúčame vydať sa na túru na snežniciach do Rakúska spoločne so sprievodcom, ktorý oblasť pozná. V takom prípade je celkom dobre možné, že uvidíte niektorého z „veľkej alpskej päťky“:

 1. Kozorožec
 2. Orol skalný
 3. Snehuľa horská
 4. Kamzík
 5. Bradáň žlrohlavý

Zvieratá sa v chladnom období príliš často neukazujú, ale najmä pokiaľ sa vydáte na túru na snežniciach so sprievodcom, máte najväčšiu šancu stretnúť niektoré z tejto pätice velikánov. Koniec koncov, vysoko kvalifikovaní sprievodcovia na snežniciach sa v oblasti vyznajú a vedia, kde je v zime obzvlášť krásne.

Na túre na snežniciach so sprievodcom sa tiež dozviete názvy mnohých vrcholov a viac informácií o okolí. Či už sa jedná o Großglockner a Großvenediger, alebo o niektorú z mnohých ďalších známych hôr v Rakúsku - turistickí sprievodcovia vám na snežniciach ukážu, čím sú tieto oblasti a výhľady na ne tak výnimočné. Príjemný vedľajší efekt takej malebnej túry na snežniciach: zažijete neporovnateľný pocit šťastia a môžete na chvíľu nechať všedný život za sebou.